home
  Ara

Düğün Orkestra

Değişik tipteki sazlardan kurulu olan müzik aletleri topluluğuna orkestra diyoruz. Orkestralarda, nefesli sazlar, yaylı sazlar, telli sazlar ve vurmalı sazlar bir arada bulunur. Büyüklüklerine göre de senfonik, sairce ve salon orkestraları olarak türlere ayrılırlar. Düğün orkestraları, sekiz kişiden, yetmiş kişiye kadar kurulu orkestralardır. Etkinliğin türüne, solunun yapısına, etkinlik sahibinin isteğine göre biçimlenirler.

Düğün orkestraları, konukların sosyal durumları,  güncel müzikler ve düğün sahibinin istediği eserlere göre repertuar oluşturur. Amacı dinleyicilere hoş vakit geçirtmektir. Orkestralar çaldığı kitleyi iyi gözlemlemesi gerekmektedir. Konukların ne istediğini bilip, onu çalması orkestranın başarısını gösterir. Müzik uygulamasının seçimi, ortamda bulunan konukların tümüne hitap edecek içeriği belirleme açısından önem kazanmaktadır.

Orkestra dediğimizde aklımıza canlı müzik gelir. Düğünlerde canlı müziğin yerini hiçbir şey dolduramaz. Usta sanatçılar tarafından icra edildiğinde, doyumsuz bir tat verir. Deneyimli çalgıcılar, düğün içeriğiyle uyumlu, atmosfere uygun olan şarkılar çalabilirler. Müziği kullanarak tempoyu hızlandırabilirler. Kendimizi bir düğünde değil de konserde hissedebiliriz. Bu açıdan düşünüldüğünde, düğün orkestraları ücret olarak bütçenizi zorlayabilir. Birde her telden çalacak orkestra grubu bulmakta zorlanabiliriz. Ama canlı müziğin tadı bunların üstesinden gelir.

Çiftlerin salona girişlerinde inişleri çıkışları olan konuklara bu duyguyu yaşatan ve ilk dans için çalınan müzik, çiftlerin ömür boyu unutamayacağı müziklerdir. Dans için çalınan müzik, gelinin üzerindeki gelinlikle rahat dans edebileceği bir parça olmalı. Düğün orkestraları bu bakımdan da önem taşımaktadır.

Düğün Orkestra
 
Copyright 2013 | Sunshine Band Kullanım Şartları Müzik Grubu Gizlilik