home
  Ara

Nişan Organizasyon

Birbirlerini seven ya da aileleri tarafından birbirlerine yakıştırılan çiftlerin evlenmesi için atılan ilk adıma nişan denir.  Evlilik hazırlığı içine giren çiftlerin, resmi olmayan bir arada olma biçimidir. Nişan, yüzük ve sözlerin verilmesiyle başlar, evlenecek çiftlerin birbirlerini tanımasını sağlar. Resmi bir evlilik adımı değil, kişilerin birbirlerine karşı olan duygularını dışarıya karşı resmileştirmenin ilk adımı olarak gösterme biçimidir.

Nişan organizasyonu genelde kız evine aittir. Saptanan güne kadar, oğlan evi tarafından alınan nişan yüzükleri ve nişan giysileri, gecelik takımı, iç çamaşırları, parfüm, terlik, ayakkabı, çanta, makyaj seti nişan bohçası biçiminde hazırlanır kız evine götürülür. Kız evi de içinde pijama, iç çamaşır takımı, tıraş seti, terlik, gömlek, kravat, kemer, çorap ve parfüm bulunan bohçayı oğlan evine gönderir. Nişan yüzükleri önceden belirlenen bir aile büyüğü tarafından takılır. Nişan anında taraflar gelin ve damada türlü hediyeler verebilirler. Nişan pastası, müzik ve eğlence nişan organizasyonuna dahildir.

Olanaklarınız uygunsa nişan işini bir organizasyon firmasıyla yapmanız, bazı şeyleri daha düzgün ve eksiksiz yapmanızı sağlayacaktır. Planlamayı istediğimiz gibi yapamazsak, işler kötüye gidebilir. Ancak işin içinde olmakta ayrı bir zevktir. Nişan ve düğün hazırlıkları çiftlerin tatlı telaşıdır. Bu hazırlıklar bir arada olabileceği gibi ayrıda olabilir. Şu unutulmamalıdır ki bu hazırlıklar nasıl başlarsa öyle devam eder. Bu nedenle ne kadar zorlu ve sorunlu geçerse geçsin soğukkanlılığı elden bırakmamalıyız, eşimizi ve çevremizi biz sakinleştirmeliyiz.

Nişan organizasyonlarında gelin ve damat birlikte hareket etmelidir. Ortak yaşamın ilk adımı bu hazırlıklarda verecekleri kararlarla başlar. Karşılıklı sevgi ve saygı varsa, ortak yolu bulmaya çalışmalıdırlar. Adaylar ailelerinin düşüncelerine göre değil, kendi bütçelerine göre hareket etmelidirler. Nişan hazırlıklarına başlayan çiftler önce belediye evlendirme müdürlüğünden, nikâh tarihini almaları gerekmektedir. Bu tarihin iki, üç ay önceden alınması telaş olmadan hazırlıkların rahatlıkla yapılmasını sağlayacaktır.

Nişan gecesi saptanıp, mekân ayarlandıktan, nişan süresi ve saati belirlenip davetiye seçimine gidilmelidir. Basılan davetiyeler gelecek konuklara dağıtılır. Nişan hazırlıklarında organizasyon firmalarına nişan töreninin geleneklere göre mi, kişilerin yaşam biçimlerine göre mi, bulundukları çevreye ya da yaşadıkları ortama göre mi olacağı konusunda bilgi verilmelidir. Nişan sahibinin istekleri sıralanır. Nişan organizasyon firmaları da bu bilgiler doğrultusunda yer belirler, (açık, kapalı, otel, havuz kenarı..) süsleme, müzik ışık, fotoğraf -video çekimi ve ikramların nasıl olacağını saptar. Davetli sayısına göre ulaşım ve karşılama ve konaklama işlerini ayarlar.

Nişan Organizasyon
 
Copyright 2013 | Sunshine Band Kullanım Şartları Müzik Grubu Gizlilik